The above signed cabinet photograph of Captain (later Major) Thomas Harold Mortimer Green of the Nottinghamshire
& Derbyshire Regiment (Sherwood Foresters) is inscribed on the reverse by Captain Green to "Little Nath" and dated
1904 - a year or so after he was presented with his Distinguished Service Order in Hong Kong for services during the
Anglo-Boer War in
South Africa.

Cabinet Photograph
(Trimmed)
M. Mumeya - Photographer
No. 8a, Queen's Road, Hong Kong
1904
Green received a Mention in Despatches on 10 September 1901 and was Gazetted a Member of the Distinguished
Service Order "
in recognition of services during operations in South Africa" on 27 September 1901.

Green served in China and later during World War I as Governor of Military Prisons.

Thomas H. M. Green married the former Kathleen Steel in 1908.
2nd Lieutenant - 16 May 1888

Lieutenant - 1 May 1890

Captain - 1 January 1894

Adjutant 2/Notts & Derbyshire Regiment - 2 July 1895 to 1 Jan
uary 1899

Major - 5 August 1907

Commandant Detention Barracks - 3 April 1907 to 23 Augu
st 1913

Governor, Military Prisons - 24 April 1913 to 2 June 1915

1st Class Governor, Military Prisons (Temporary)  - 3 June 1918

Retired (as Lt. Col.) - 31 December 1919