Patrick Carfrae Damaloy was born in Edinburgh, Scotland on 7 September, 1840 the son of Patrick Dalmaloy and
Anna Callo.

He was commissioned Ensign on - 7 December, 1855

Lieutenant - 27 June, 1857

Captain - 22 August, 1863

Major - 29 August, 1871

Lieutenant-Colonel - 28 April, 1873

Colonel - 1 July, 1881

Major-General - 20 August, 1890

Unemployed Supernumerary List (Retired) - 20 August, 1890

Dalamloy Arrived in India on 1 January, 1857 and was posted to the Brigadier Shower's forces and was present at the
siege and capture of Delhi
"including most of the engagements before it walls previous to its capture" as stated in
Hart's Annual Army List.

He was then appointed Adjutant of the Hamirpur District
Police in October 1858.  During this time he was involved
with the mopping up of rebel units in Bundlecund at time in command of an independent column of military police.
Hart's also states that after the end of hostilities he received the thanks of the Government.

Officially listed as being attached to the Bengal Infantry after the Mutiny he seems to have spent most of his career
commanding police forces. He was appointed
Commandant of the Hamirpur District Police in October 1861. Then District
Superintendent of Police in January, 1862; Assistant Inspector-General of Government Railway Police in April 1867;
Commandant of the Mhairwara Police Battalion from September 1869 to April 1871; Deputy Inspector-General, Police
Department, North-West Provinces & Oudh from October 1882 to 1885.


Dalmaloy returned to Edinburgh, Scotland after retirement and resided at 13 Buckingham Terrace. He had previously married
Emily Wylly in 1868. His son by the same name would be presented the Distinguished Service Order in 1902 while serving with
the Royal Scots during the Anglo-Boer War.


Carte de Viste-sized Mounted  Photograph
Unknown Photographer
Unknown, Possibly Scottish Location
c. 1870