Captain Frederick Baylay of the Royal Engineers in a cabinet photograph taken sometime around 1893.

Frederick Baylay was born on 6 February, 1865 in Dublin, Ireland the son of Frederick George Baylay of the Royal
Artillery and Ann Louisa Murray.

He was commissioned a Lieutenant in the Royal Engineers on 5 July, 1884. At the time of his appointment he was
assigned to the Submarine Mining Service in Rangoon.

Captain - 1 April, 1893
Instructor, School of Military Engineering - 30 January, 1901
Major - 13 August, 1901
Lieutenant Colonel - 9 June, 1909
Colonel (local rank) while commanding the North Eastern Coastal Defences - 22 June, 1912
Colonel - 9 June, 1914
Half Pay (due to ill-health) - 25 March, 1915
Headquarters - 28 April, 1916
Retires (retired pay) - 28 June, 1919
Honorary Brigadier General - 28 June, 1919

Baylay was appointed to the Most Excellent Order of the British Empire for war services on 3 June, 1919.

Frederick Baylay was married to Marion Kirkpatrick. They had at least two children, a son, George Frederick Baylay
was as a Lieutenant in the Royal Engineers was killed in action on 23 March, 1918, and a daughter Jean Hamilton
Baylay.

Baylay was also a member of the Kipling Society and an Associate of the Institution of Electrical Engineers.


Cabinet Photograph
Army & Navy C.S. Ltd. Auxillary - Photographer
Francis Street, Westminster, England
c. 1893
Frederick Baylay in an oval trimmed cabinet photograph. He is wearing
civilian clothes and is identified on the reverse in pencil as "Major Baylay"
which would date the photograph to between 1901 and 1909.